II Salon Literacki już za nami…

W piątkowy wieczór w naszej Bibliotece odbyło się spotkanie promujące najnowszą książkę Pana Ryszarda “Sidora” Sidorkiewicza.

spotkanie z Ryszardem Sidorem Sidorkiewiczem

Gminna Biblioteka Publiczna w Janowie gościła poetę, tłumacza, recenzenta i Prezesa Janowskiego Klubu Literackiego – Pana Ryszarda “Sidora” Sidorkiewicza. Uczestnicy spotkania, przy akompaniamencie Aleksandy Tyrek – młodej i utalentowanej skrzypaczki, zostali zaproszeni w poetycką podróż po meandrach twórczości gościa. Mogli zapoznać się z wcześniejszym dorobkiem, wysłuchać krótką rozmowę z poetą, przeprowadzoną przez Panią Justynę Siemion, ale przede wszystkim przybliżony im został najnowszy tomik poezji, zatytułowany “Chichiku Sidor-Sana”. Zgromadzone tam utwory świadczą o bogactwie              i  rozległych zainteresowaniach poety, który ze specyficznym, właściwym sobie poczuciem humoru mówi o absurdzie ludzkiego istnienia. Krótka forma, dosadna treść i nawiązanie do literatury i sztuki stanowią jednolitą i doskonałą całość. Wydźwięk wykreowanego świata na początku jest pełen dowcipu, by już dalej odkryć ironię, a następnie zanurzyć się w refleksji. Czyż nie o to właśnie chodzi? Chociaż zamysł kompozycyjny, nawiązujący do japońskiej formy – haiku, w opinii autora, jest tylko przygodą, a nie początkiem nowego nurtu, to trudno oderwać się od przjemności czytania…czytania wciąż i wciąż.
Składamy ogromne podziękowania dla Pana Ryszarda “Sidora” Sidorkiewcza za możliwość obcowania z tak wysublimowaną formą poetycką, dla Pani Aleksandry Tyrek za oprawę muzyczna oraz dla licznie przybyłych uczestników II Salonu Literackiego.